Potřebujete poradit jak správně začít svařovat s CO2? Zde najdete praktický postup pro začátečníky.
Postup:
- Na svařovací zdroj namontujeme zemnící kabel (pokud není pevně připojen)
- Připojíme hořák prostřednictvím eurokoncovky (velký konektor s vnějším závitem na čele svařovacího zdroje)
- Kabel s ochranným plynem připevníme na zadní stranu svařovacího zdroje a zajistíme řetízkem, popřípadě popruhem.
- Na lahev namontujeme redukční ventil
- Redukční ventil a svařovací zdroj propojíme s hadičkou
- Pečlivě dotáhneme všechny spoje (zjištění, že je prázdná lahev z důvodu nedotažení sponky na hadici, je dost nepříjemné a většinou vše k němu dojde, když opravdu nutně něco potřebujete zavařit a to v neděli odpoledne, když je ve všech specializovaných obchodech po pracovní době.)
Použití CO2 svářečky - postup svařování CO2
Návod na první spuštění svářečky CO2 :
Většina kutilů, drobných řemeslníků a ostatních technicky nadaných osob po nákupu svářečky CO2, začne řešit, jak tento stroj vlastně použít.
Zde je jednoduchý návod:
- Kompletace svářečky CO2:
Musíme nejprve vybavit cívkou drát a to v provedení 1 kg nebo 5 kg nebo 15 kg (18 kg).
1-5 kg : je určeno pro malé kutilské případně servisní stroje.
15-18 kg : je určeno pro profesionální stroje do větší výroby (ale není výjimkou i stroje pro hobby provedení).
Cívku drátu nasadíme na trn cívky ve svařovacím zdroji (obr.4), u některých provedení je potřeba použít redukci drátu. Drát ručně navedeme do podavače a s pomocí tlačítka na hořáku – případně tlačítka, které je na stroji označeno – navedení drátu – navedeme drát do kladek podavače a do svařovacího hořáku.
Ještě je nutné seřídit přítlak drátu na stupnici u podavače – zde se snažte držet hodnoty max 50% a zároveň brzdy cívky drátu – zamezuje samovolnému roztočení cívky – šroub uprostřed trnu drátu dotahujeme tak, aby při otáčení cívky drátu od podavače nedocházelo k jeho uvolnění a následnému seskočení mimo cívku.
U hořáku je nutné demontovat hubici a hlavně průvlak (trysku).
Jakmile se drát ukáže na konci hořáku, ukončete zavádění, namontujte zpět průvlak odpovídající průměru instalovaného drátu a nasaďte hubici. Vnitřek hubice s průvlakem nastříkejte separačním sprejem – zabraňuje nalepení rozstřiku ze sváru.
- Seřízení průtoku plynu:
Namontovaný redukční ventil ochranného plynu je vybaven dvěma manometry. V prvním od lahve je uveden tlak v lahvi a druhý dál od lahve ukazuje průtok v l/min. Pozor, jsou zde dvě stupnice jedna na použití CO2 plynu, druhá pro použití směsného plynu CO2/Ar.
Standardní poučka zní na 350A dej 15l/min, tzn. že ke stroji do 200 A bohatě stačí průtok 12 l/min. Pozor měřeno při průtoku!!!! Stiskněte tedy spoušť hořáku, případně tlačítko na svářečce CO2 k tomu určené.
Průtok seřizujeme plastovou maticí na spodní straně redukčního ventilu, nebo pokud není osazen růžicí, seřizujeme průtok otočným kohoutem na konci redukčního ventilu.
A jdeme svařovat:
Ochranné pomůcky
- Zapojit svářečku do sítě 230-400 V
- Zapnout hlavní vypínač
- Otočit kohoutem na lahvi s ochranným plynem (redukční ventil musí být v nulovém výstupním tlaku – jinak hrozí poškození ventilu)
- Nastavit výstupní průtok plynu cca 12l/min
- Zmačknout spoušť hořáku – tím zkontrolujeme zda drát vylézá z hořáku a zároveň slyšíme unikající plyn z hubice hořáku
- Svařovaný materiál by měl být bez hrubých nečistot, tzn. barvy rzi a ostatních izolujících materiálů vadících provedení pěkného sváru
- Svařované materiály dáme k sobě stranami, které chceme zavařit
- Připojíme zemnící kleště
- Na předním panelu nás hlavně budou zajímat 2 ovladače a to: napětí a posuv (u synergických verzí to může být, jen jeden s následným ovladačem korekce.
- Doporučuji nastavit napětí k první třetině stupnice
- Posuv nastavte cca na poloviční stupnici
- Vysunutý drát z hořáku opřete o svařovaný materiál a stiskněte spoušť hořáku
- Výlez drátu (vzdálenost průvlaku od svařovaného výrobku je 10 násobkem pr. drátu, tzn. drát o pr. 0,8 mm je výlez 8 mm, drát o pr. 1,2 mm je výlez 12 mm atd.
- Dojde k něčemu, co není ještě svárem, ale prskajícím ohňostrojem. Postupným snižováním rychlosti posuvu (můžete seřizovat při svařováním). Dojde k ustálení sváru a zároveň ve spojení svařovaného materiálu. V průběhu svařování můžete lehce, ale opravdu lehce v řádu několika milimetrů kývat hořákem do stran – dojde k širšímu sváru.